خدمات باربری در تمام مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب تهران
باربری تهران
جستجو کردن
Close this search box.

بارنامه یک سند قانونی است که توسط یک شرکت حمل و نقل برای یک فرستنده صادر می شود که نوع، مقدار و مقصد کالای حمل شده را مشخص می کند. بارنامه همچنین زمانی که حامل کالا را در یک مقصد از پیش تعیین شده تحویل می دهد، به عنوان رسید حمل و نقل عمل می کند. این سند باید بدون توجه به نوع حمل و نقل، همراه با محصولات ارسال شده باشد و باید توسط نماینده مجاز حامل، فرستنده و گیرنده امضا شود.

 

اقلام کلیدی

بارنامه یک سند قانونی است که توسط یک متصدی حمل‌ونقل برای فرستنده صادر می‌شود و نوع، مقدار و مقصد کالای مورد حمل را مشخص می‌کند.

بارنامه یک سند مالکیت، رسید برای کالاهای حمل شده و قراردادی است بین متصدی حمل و نقل و فرستنده.

این سند باید همراه با کالای ارسال شده باشد و باید توسط نماینده مجاز حامل، فرستنده و گیرنده امضا شود.

اگر به درستی مدیریت و بررسی شود، بارنامه می تواند به جلوگیری از سرقت دارایی کمک کند.

درک بارنامه ها

بارنامه یک سند الزام آور قانونی است که تمام جزئیات لازم برای پردازش دقیق یک محموله را در اختیار متصدی حمل و نقل و فرستنده قرار می دهد

دارای سه وظیفه اصلی است. اولاً سند مالکیت کالایی است که در بارنامه آمده است. ثانیاً رسید برای محصولات ارسال شده است. در نهایت بارنامه بیانگر شرایط و ضوابط مورد توافق برای حمل و نقل کالا می باشد.

به عنوان مثال، یک شرکت باربری قصد دارد بنزین را از طریق کامیون های سنگین از یک کارخانه درتهران به یک پمپ بنزین در مشهد منتقل کند. نماینده کارخانه و راننده پس از بارگیری بنزین در کامیون بارنامه را امضا می کنند. هنگامی که حامل،سوخت را به پمپ بنزین درمشهد تحویل می دهد، راننده کامیون درخواست می کند که کارمند پمپ نیز سند را امضا کند.

 

هر کسب و کاری نیاز به کنترل های داخلی برای جلوگیری از سرقت دارد. یکی از مؤلفه‌های کلیدی کنترل داخلی، تفکیک وظایف است که مانع از کنترل بیش از حد یک کارمند در یک تجارت می‌شود. هیچ دو سیستم کنترل داخلی یکسان نیستند. با این حال، اکثر آنها از مجموعه استانداردی از فلسفه های اصلی پیروی می کنند که به شیوه های مدیریت استاندارد تبدیل شده اند. اجرای کنترل های داخلی می تواند به ساده سازی عملیات و جلوگیری از تقلب کمک کند. بارنامه یکی از چندین سند کلیدی است که برای جلوگیری از سرقت دارایی باید به درستی مدیریت و بررسی شود.

 

چرا بارنامه مهم است؟

اهمیت بارنامه در این واقعیت نهفته است که یک سند الزام آور قانونی است که تمام جزئیات لازم را برای پردازش دقیق یک محموله در اختیار حامل و فرستنده قرار می دهد. این نشان می‌دهد که در صورت لزوم می‌توان از آن در دعوای قضایی استفاده کرد و همه طرف‌های درگیر برای اطمینان از صحت سند تلاش زیادی خواهند کرد.

 

هدف از بارنامه چیست؟

بارنامه سه هدف اصلی دارد.

اولاً سند مالکیت کالایی است که در بارنامه آمده است. ثانیاً رسید برای محصولات ارسال شده است. در نهایت بارنامه بیانگر شرایط و ضوابط مورد توافق برای حمل و نقل کالا می باشد.

 

در بارنامه چیست؟

به طور معمول، بارنامه شامل نام و آدرس فرستنده و گیرنده،تاریخ حمل، مقدار، وزن دقیق، ارزش و طبقه بندی بار است. علاوه بر این، شرح کاملی از اقلام از جمله اینکه آیا آنها به عنوان خطرناک طبقه بندی می شوند، نوع بسته بندی استفاده شده، هر دستورالعمل خاص برای شرکت حمل کننده، و هر شماره ویژه ردیابی سفارش گنجانده شده است.

همچنین میتوانید بخوانید

سوالات متداول بیمه باربری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *